!!! UWAGA - nowa lokalizacja gabinetu, sprawdz w zakladce KONTAKT !!!

Pytania i odpowiedzi


Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

 

•    Czy u osoby dorosłej warto zakładać aparat ortodontyczny?

Korekcie wady zgryzy może poddać się każdy bez względu na wiek. Leczenie u osoby dorosłej trwa zwykle dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona. Zwykle dorośli pacjenci decydują się na założenie aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych, ale bardzo ważne są przede wszystkim względy zdrowotne. Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnice i na choroby przyzębia. Leczenie ortodontyczne może także być etapem przygotowawczym do leczenia protetycznego, co jest szczególnie ważne w przypadku dorosłych pacjentów. Leczenie ortodontyczne przyczynia się także do   dobrego samopoczucia, co przekłada się do sukcesów w życiu  osobistym i pracy zawodowej.

•    Czy istnieją przeciwwskazania do leczenia aparatem stałym?

Przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego jest przede wszystkim duża podatność na próchnicę, oraz brak prawidłowej higieny jamy ustnej.

•    Jak wybrać dobrego ortodontę?

Najlepiej wybrać lekarza poleconego przez osobę znajomą, która jest po leczeniu ortodontycznym. Warto również skorzystać z informacji dostępnych na forach internetowych.

•    Co to jest separacja ortodontyczna i do czego służy?

Separacja to są małe gumki, które ortodonta zazwyczaj wkłada wokół zębów trzonowych na około tydzień . Ma to na celu poszerzenie przestrzeni między zębami, by umieścić pierścień. Nie w każdym przypadku zakładane są separacje.

•    Z jakich elementów składa się stały aparat ortodontyczny?

Na każdy ząb przykleja się pojedynczy zamek za pomocą specjalnego kleju. Na zęby trzonowe „szóstki” przykleja się pierścienie ortodontyczne  ( metalowe opaski). Wszystkie elementy połączone są łukiem, który przemieszczą zęby do odpowiedniej pozycji. Pierścieni nie zakłada się w każdym przypadku. W prostych wadach można  na zęby trzonowe zastosować zaczepy wyglądające jak większy zamek metalowy.

•    Jak długo trwa założenie aparatu ortodontycznego?

Zwykle na założenie aparatu należy zarezerwować w przypadki jednego łuku około 1 godziny, w przypadku dwóch łuków około 1,5 godziny.

•    Czy zakładanie aparatu boli ?

Zakładanie aparatu jest całkowicie bezbolesne. Proces ten jest czasochłonny, wymaga od lekarza niezwykłej precyzji, gdyż od prawidłowego przyklejenia zamków zależy końcowy efekt leczenia. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość

•    Czy aparat jest zakładany na pierwszej wizycie?

Na pierwszej wizycie zwykle dokonywana jest konsultacja ortodontyczna oraz wykonanie materiałów diagnostycznych polegające na wykonaniu gipsowych modeli uzębienia pacjenta, zdjęcia pantomograficznego i cefalometrycznego według wskazań lekarza. Zęby nie musza być wyleczone. Lekarz ortodonta zdecyduje ustalając plan leczenia, które zęby należy leczyć,  a które np. usunąć, co zdarza się w przypadku niektórych wad ortodontycznych. Czasem jeszcze należy przed założeniu aparatu zdjąć kamień i osad dopiero wtedy zakłada się aparat ortodontyczny.

•    Czy aparat metalowy jest bardziej skuteczny?

Rodzaj zamków nie ma wpływy na leczenie, raczej doświadczenie i wiedza lekarza. Aparat metalowy jest bardziej komfortowy, gdyż zamki są mniejsze i bardziej płaskie.

•    Czy występują różne rodzaje aparatów metalowych, czy tylko jeden?

Rodzaj i wielkość aparatów metalowych zależy od producenta. W naszym gabinecie używamy bezniklowych zamków o bardzo małej wielkości, co zwiększa komfort pacjenta.

•    Czy aparat metalowy podlega korozji?

Nie ma takiej możliwości, gdyż są wykonane z wysokiej jakości materiałów.

•    Co to są ligatury i do czego służą?

Są to gumki, którymi przywiązuje się łuk po wprowadzeniu do szczeliny( slotu) zamka. Występują w różnych kolorach i w kolorze zamka. Pacjent na każdej wizycie może wybrać dowolny kolor lub mix kolorów gumek.

•    Czy zamki w aparatach mogą się odklejać?

Odklejenie się zamka jest możliwe. Zwykle nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, zamek można przykleić na najbliższej wizycie. Jeżeli odklejony element drażni śluzówkę można zakleić go woskiem.

•  Czy na każdej wizycie jest wymieniany łuk?

Zależy to od  lekarza, który decyduje o najwłaściwszym sposobie leczenia, po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem. Istnieje sekwencja łuków niklowotytanowych i stalowych, które lekarz wymienia ale nie koniecznie na każdej wizycie. Zastosowanie zbyt dużej siły przesuwającej  może doprowadzić do obumarcia zębów.

• Czy aparat estetyczny(porcelanowy, kryształowy) jest równie skuteczny jak metalowy?

Skuteczność aparatu estetycznego jest taka sama jak  metalowego. Wybór należy do pacjenta. Jednak zamki estetyczne zawsze będą większe od zamków metalowych, co może wpłynąć na adaptację do aparatu.

•    Czy można łączyć aparat estetyczny z metalowym?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, często praktykuje się takie łączenie

•    Czy zamki estetyczne się przebarwiają?
Zamki estetyczne nie przebarwiają się. Jednak w przypadku złej higieny jamy ustnej może odkładać się osad i kamień, który w połączeniu z przebarwionymi gumkami wygląda bardzo nieestetycznie. Należy wtedy wykonać piaskowanie.

Czy aparat estetyczny należy częściej kontrolować niż aparat metalowy?

Kontrole odbywają się w takiej samej częstotliwości jak z aparatem metalowym, chyba ze gumki uległy przebarwieniu i chcemy je dodatkowo wymienić.

•    Czy o aparat estetyczny należy dbać w szczególny sposób?

Należy stosować się do standardowych zaleceń higienicznych dotyczących aparatów a także zachowywać białą dietę, nie palić papierosów.

•    Do czego służą łuki powlekane?

W przypadku aparatu porcelanowego i kryształowego istnieje możliwość na życzenie pacjenta założenie powlekanego łuku teflonem , oraz powlekanych ligatur metalowych, co jeszcze bardziej zwiększa efekt estetyczny. Nie jest to jednak możliwe na każdym etapie leczenia, gdyż powlekany łuk zwiększa tarcie, co powoduje, że zęby wolniej się przesuwają.

•    Do czego służy wosk ortodontyczny?

Pacjent po założeniu aparatu otrzymuje od lekarza ortodonty specjalny wosk ortodontyczny, który służy do zabezpieczenia ostrych elementów aparatu podrażniających śluzówkę. Używanie wosku nie jest jednak konieczne. Jeżeli wosk się zetrze, odpadnie a podrażnienie nadal występuje nakładamy ponownie  kawałek wosku do momentu kiedy podrażnienie nie minie.

•    Kiedy stosuje się dodatkowe elementy?

U niektórych pacjentów stosuje się dodatkowe elementy takie jak łuki podniebienne, wyciągi zewnątrzustne, wyciągi międzyszczękowe, maski twarzowe, implanty ortodontyczne. Zastosowanie tych elementów uzależnione jest od wady zgryzu.

Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w jedzeniu?

Z aparatem ortodontycznym należy nauczyć się jeść. Szczególnie na początku należy wybierać miękkie produkty i kroić je na kawałki. Z czasem nabiera się wprawy i można jeść wszystko z wyjątkiem rzeczy twardych, które mogą uszkodzić aparat i oblepiających, które ciężko wyczyścić.

•    Czy w aparacie można żuć gumę?

Nie zaleca się żucia gumy w aparacie, gdyż może oblepić elementy aparatu.

•  Czy można piaskować zęby w aparacie ortodontycznym?

Piaskowanie  zębów w aparacie ortodontycznym jest konieczne ze względów higienicznych. Zamki i łuki nie ulegają przebarwieniem ale może pojawić się  nich nalot, którego pacjent nie jest w stanie sam dokładnie usunąć szczoteczką.

•    Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Okres leczenia zależy od wady i zwykle trwa od 1,5 roku do 3 lat.  Zależy to od indywidualnego przypadku. Nie można niczego przyspieszać, gdyż zastosowanie zbyt dużej siły przesuwającej zęby lub zbyt częsta wymiana elementów elastycznych może doprowadzić do obumarcia zęba. Nie jest także możliwe  wcześniejsze określenie co do miesiąca kiedy aparat będzie zdjęty, zależy to w dużym stopniu wady zgryzu i wieku pacjenta, a także biologicznej odpowiedzi na przyłożoną siłę.

•    Po co usuwa się zęby?

W niektórych przypadkach wyleczenie wady zgryzu wymaga usunięcia zdrowego zęba lub zębów. Zęby można przemieszczać przy odpowiedniej ilości miejsca. Dzięki takiemu zabiegowi istnieje możliwość ustawienia pozostałych zębów w prawidłowych warunkach zgryzowych. Podjęcie takiej decyzji jest niekiedy konieczne.

•    Co należy zrobić, gdy pojawi się próchnica?

Pacjent oprócz wizyt ortodontycznych powinien regularnie kontrolować stan uzębienia u lekarza dentysty. Jeśli lekarz stwierdzi próchnice leczenie zębów można wykonać na wizycie kontrolnej, u innego lekarza lecz wskazane jest wcześniejsze zdjęcie łuku, a nawet innego elementu aparatu.

•    Jak często muszą być wizyty kontrolne?

Warunkiem sukcesu w leczeniu ortodontycznym jest współpraca pacjenta polegająca na regularnym zgłaszaniu się na wizyty kontrolne, które odbywają się co 4-6 tygodni. Jeżeli pacjent nie zgłasza się na wizyty leczenie niepotrzebnie się wydłuża.

•    Czy mając aparat stały można używać elektrycznej szczoteczki do zębów?

Pacjent może używać szczoteczki elektrycznej stosując specjalne końcówki przeznaczone do czyszczenia zębów z aparatem stałym.

•    Czy można zmienić ortodontę w czasie leczenia?
Raczej nie powinno się zmieniać ortodonty podczas leczenia. Aparat ortodontyczny zakłada, kontroluje i zdejmuje ten sam lekarz, mający pełną wiedze na temat stanu pacjenta we wszystkich etapach . Jeżeli jest konieczność zmiany ortodonty pacjent powinien poprosić lekarza o odpis dokumentacji medycznej i przekazać ją lekarzowi, który będzie kontynuować leczenie.

•    Czy aparat stały można założyć  tylko na jedną szczękę?

Zęby musza do siebie pasować jak w kole zębatym, dlatego rzadko zdarza się leczenie tylko jednym aparatem.

•    Czy noszenie aparatu przeszkadza w całowaniu?

Nie ma wpływu.

•    Czy noszenie aparatu wpływa na ciąże?

Nie ma wpływu, ale koniecznie należy poinformować o tym fakcie ortodontę.

•    Jak szybko można się spodziewać pierwszych efektów leczenia aparatem?

Przesuwanie się zębów to złożony proces przebudowy kości wymagający czasu. Pierwsze efekty w ustawieniu zębów widać dość szybko, już w pierwszych miesiącach.

•    Czy zdjęcie aparatu oznacza koniec leczenia?

Po zdjęciu aparatu należy utrwalić efekt leczenia w tzw. fazie retencji. Faktem jest, że wszystkie zęby mają tendencję do powrotu, czasami mniejszą, czasami większą. Najczęstszym sposobem retencji jest aparat ruchomy, oprócz niego stosuje się bardzo skuteczne, naklejane na tylnej powierzchni zębów kroplą kleju  druty tzw. retainery. Jeśli drut odklei się należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu. Najczęstszym sposobem retencji jest aparat ruchomy, oprócz niego stosuje się bardzo skuteczne, naklejane na tylnej powierzchni zębów kroplą kleju  druty tzw. retainery. Jeśli drut odklei się należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu.

•    Czy po zdjęciu aparatu pozostają ślady po zamkach?

Jeżeli pacjent należycie dba o higienę jamy ustnej, stosując szczotki ortodontyczne, wycierki i nitki ortodontyczne po zdjęciu zamków nie powinny pozostać żadne ślady. Przy niedostatecznej higienie mogą na zębach pojawić się palmy-odwapnienia szkliwa, które po zakończonym leczeniu należy leczyć zachowawczo.


Rezerwacja online NFZ


Zapraszamy do rezerwacji naszych usług w serwisie www.dens2.pl

Kliknij, aby się zarejestrować

Kontakt

W celu wszelkich pytań lub watpliwości
stomatologiczno-ortodontycznych prosimy
o kontakt telefoniczny, mailowy lub osobisty:

DENS 2
ul. Karolkowa 50
01-203 Warszawa

Tel: (22) 632 99 11
Tel: 664 474 996
Email: ortodoncja.budel@gmail.com